• KOPCIUSZEK

            Dnia 29.04.2024 r. uczestnicy Szkolnego Koła Teatralnego wystąpili z przedstawieniem Kopciuszek”, odkrywając swe aktorskie talenty. Nad młodymi aktorami czuwała pani Renata Rafalska - Taba.

          • Światowy Dzień Czytania Tolkiena

            J.R.R. Tolkien Reading Day, czyli Światowy Dzień Czytania Tolkiena został stworzony przez angielskie Towarzystwo Tolkienowskie. Pierwszy raz impreza odbyła się w 2003 roku. 

            Ten wyjątkowy dzień powstał, by popularyzować dzieła profesora Tolkiena, który najpowszechniej jest znany jako twórca trylogii "Władca Pierścieni" i "Hobbita". Dzień Czytania Tolkiena można obchodzić na wiele sposobów - w tym roku w naszej szkole zorganizowaliśmy konkurs czytania „Hobbita” po angielsku. W grupie młodszej (kl. 4 - 6) najpiękniej fragment powieści przeczytał Filip Krajza, w starszej (kl. 7 - 8) - Klaudia Trzcińska, Ola Orkisiewicz, Lena Kijańska i Filip Ciesielski.

            Dzień Czytania Tolkiena świętowaliśmy w naszej szkole  po raz dziesiąty.

            Dorota Wawrowska i Agnieszka Mironiuk

             

          • Łączy nas pamięć

            W piątek 19 kwietnia uczniowie naszej szkoły przypięli do swoich ubrań żółte kwiaty. Akcja "Żonkile", w której uczestniczyliśmy, jest pomysłem powołanym w 2012 roku przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ma na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Tego dnia warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mieli nadziei na zwycięstwo, ale walczyli o zachowanie swojej godności.

            Wolontariusze w szkołach i na ulicach polskich miast rozdali w zeszłym roku aż 450 tysięcy papierowych kwiatków. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku. Przypinając je do swojej odzieży, dajemy znak, że pamiętamy o powstaniu i skłaniamy innych do refleksji. „Pamięć to życie” - przekonuje Agnieszka Holland, ambasadorka akcji społeczno-edukacyjnej. Żonkile - symbol pamięci o tym tragicznym zrywie - związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie dostawał te właśnie kwiaty od anonimowego darczyńcy.

            Dorota Wawrowska i Agnieszka Mironiuk